Kas yra ortakiai ir ką jie daro?

ortakiai ir ju privalumai
Orui, kuris yra švarus ir iki 80 laipsnių Celsijaus, dažniausiai naudojami cinkuoto arba necinkuoto plieno lakšto ortakiai. Taip pat tinka plastikiniai vamzdžiai, betonas, gelžbetonio blokeliai. Orui, susimaišiusiam su agresyviomis dujomis ir dulkėmis, naudojami plieno lakštai, titano lakštai, plastikiniai, keraminiai vamzdžiai, rūgštims atsparaus betono blokeliai, polimerbetonis. Plono lakšto plieno vamzdžiai naudojami dulkėtam orui.

Apvalūs ortakiai

Apvalūs ortakiai yra labiausiai paplitęs ortakių tipas, nes juos lengva pagaminti ir sujungti. Stačiakampiai ortakiai yra sudėtingesni ir brangesni, todėl naudojami tik tada, kai trūksta vietos apvaliems ortakiams. Ovalūs ortakiai yra mažiau paplitę, nes jie yra naujesnio tipo ortakiai, tačiau jie turi gerųjų tiek apvalių, tiek stačiakampių ortakių savybių. Titanas yra geriausias metalas, atsparus chlorui, rūgštims ir kitoms korozinėms medžiagoms. Jis taip pat yra lengvesnis nei kiti metalai, pavyzdžiui, plienas, todėl su juo lengviau dirbti. Tačiau jis nėra atsparus fluoro junginiams ir negali būti naudojamas esant aukštai temperatūrai.

Stačiakampiniai ortakiai

Stačiakampių ortakių matmenys matuojami pločiu pagal aukštį. Pavyzdžiui, 100×150 kanalas yra 100 mm pločio ir 150 mm aukščio. Ortakiams naudojamos skardos storis didėja didėjant ortakio dydžiui. Iki 200 mm pločio ortakiams pakanka 0,5 mm storio skardos. 500–800 mm pločio ortakiams reikalinga 0,7–0,8 mm storio skarda. Didesniems ortakiams reikia 0,9–1,4 mm storio skardos.

Lakštinis metalas sujungiamas naudojant lenkimus arba suvirinimo siūles, priklausomai nuo metalo storio. Automatizuotoms linijoms apvalūs ortakiai gaminami iš plieninių juostų ir turi spiralinę siūlę.

Apvalūs ortakiai

Apvalūs ortakiai yra pakankamai standūs, kad atsistotų patys, tačiau stačiakampius ortakius reikia sutvirtinti rėmais iš plieninių kampų arba standinimo griovelių kas 0,7-1 m. 1000 mm ir didesnio skersmens ortakiai gali subyrėti, jei jų viduje esantis vakuumas viršija 800 Pa. Mažesnio skersmens ortakiams pavojingo vakuumo vėdinimo sistemose dažniausiai nebūna.

Kokia nauda iš ortakio?

Vėdinimo ortakis yra vamzdis arba kanalas, padedantis cirkuliuoti šviežią orą pastate. Jis įrengiamas tarp patalpų ir lauko arba tarp patalpų, siekiant padėti išlaikyti žmonių sveikatą pašalinant teršalus, kurie gali būti kenksmingi sveikatai. Jei užsikišo ortakis, jį reiktų išvalyti. Dabr nemažai įmonių užsiima tokia paslauga: ortakių valymas, tai paslauga kuria reiktų pasinaudoti kiekvienam, kuriam užsikišo ortakis.

Vėdinimo ortakis gali būti išdėstytas įvairiais būdais, priklausomai nuo pastato konstrukcijos ir reikalavimų. Pavyzdžiui, jis gali būti tiesioginis, išorinis arba vidinis. Tiesioginis vėdinimo kanalas yra tas, kuris yra tiesiogiai prijungtas prie vėdinimo sistemos ir išleidžia orą tiesiai į lauką. Išorinis vėdinimo kanalas yra tas, kuris yra per sieną arba stogą ir taip pat išleidžia orą tiesiai į išorę. Vidinis vėdinimo kanalas yra tas, kuris yra pastatytas pastato viduje ir išleidžia orą į kanalizacijos sistemą arba tiesiai į lauką per stogą.

Vėdinimo ortakis padeda užtikrinti sveiką ir patogų gyvenimo būdą, aprūpindamas grynu oru, ypač kai patalpos uždaros ir sunkiai pasiekiamas oras.

Patiko? Pasidalink

Įprastos kavos puodelyje yra daug kofeino, o kavos be kofeino – labai mažai

Nors kavoje be kofeino vis dar yra nedidelis kofeino kiekis, daugumoje kavinių ji patiekiama kaip mažiau stimuliuojanti įprastos kavos alternatyva. Toliau nagrinėjame kavos be kofeino gėrimo privalumus ir trūkumus.

Kava be kofeino – tai kavos rūšis, iš kurios pašalintas beveik visas kofeinas. Kavoje be kofeino vis dar yra nedidelis kofeino kiekis (apie 3 proc.), tačiau jis yra daug mažesnis nei įprastoje kavoje.

Įprastos kavos puodelyje yra daug kofeino, o kavos be kofeino – labai mažai.

Yra trys pagrindiniai kavos be kofeino apdorojimo būdai: šveicariškas vandens metodas, anglies dioksidas ir metilo chloridas. Kiekvienas iš šių metodų turi savų privalumų ir trūkumų. Daugiau informacijos apie skirtingus kavos be kofeino apdorojimo metodus galite sužinoti čia.

Šveicarų vandens metodas yra elegantiškas ir įtikinamas kavos pupelių be kofeino apdorojimo būdas. Taikant šį metodą kofeinui švelniai pašalinti naudojamas tik grynas vanduo, todėl gaunama turtingo skonio ir aromato kava.

Žalios kavos pupelės mirkomos vandenyje, kad būtų išgauti tirpūs komponentai. Kofeinas išfiltruojamas iš vandens, paliekant žaliosios kavos ekstraktą. Šis ekstraktas dedamas į žalios kavos pupeles, kuriose vis dar yra kofeino. Kofeinas iš pupelių migruoja į žaliosios kavos ekstraktą, kol pupelėse beveik nelieka kofeino.

Anglies dioksidas yra natūralus Žemės atmosferos šalutinis produktas. Tai vertingos dujos, padedančios apsaugoti planetą nuo visuotinio atšilimo.

Anglies dioksidas gali padėti atskirti įvairias chemines medžiagas, pavyzdžiui, kofeiną iš kavos pupelių. Šis procesas yra paprastas ir gali būti atliktas greitai, o tai puikiai tinka kavos skoniui ir kokybei išsaugoti.

Metilo chloridas yra bespalvis, lakus skystis, turintis saldų, į chloroformą panašų kvapą. Jis plačiai naudojamas kaip tirpiklis ir šaltnešis, taip pat turi daugybę kitų pramoninių paskirčių.

Metileno chloridas yra veiksmingas cheminis tirpiklis kofeinui iš kavos pupelių pašalinti. Anksčiau šiam tikslui paprastai buvo naudojamas benzenas, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jis yra kancerogenas. Dabar vietoj jo paprastai naudojamos kitos cheminės medžiagos, pavyzdžiui, etilacetatas ir metileno chloridas.

Nors manoma, kad dideli metilchlorido kiekiai yra toksiški, tačiau norint nustatyti visą jo poveikį žmogaus organizmui, reikia tolesnių tyrimų.

Neseniai priimtame sprendime nustatyta, kad maži metileno chlorido pėdsakai kavoje be kofeino nekelia susirūpinimo, nes didesni nei 0,001 % likučiai yra draudžiami.

Kava be kofeino yra sveikas pasirinkimas žmonėms, kurie nori atsisakyti kofeino, bet vis tiek mėgautis kavos teikiamais privalumais. Kavoje be kofeino vis dar yra antioksidantų, kurių turi įprasta kava, todėl tai geras pasirinkimas žmonėms, norintiems pagerinti savo sveikatą. Pusės kavos kava yra dar vienas puikus pasirinkimas žmonėms, norintiems mažesnio kofeino kiekio.

Ar man tinka kava be kofeino?

Sprendimas, ar gerti kavą be kofeino, priklauso nuo kiekvieno žmogaus ir jo sveikatos būklės. Kavos be kofeino gėrimas turi ir teigiamą, ir neigiamą poveikį, kurį reikėtų apsvarstyti prieš priimant sprendimą.

Kavos be kofeino gėrimo privalumų yra daug. Ji ne tik suteikia tokį pat puikų skonį kaip ir įprasta kava, bet ir turi daugybę sveikatai naudingų savybių. Kava be kofeino yra puikus būdas gauti kasdienę antioksidantų dozę, kuri gali padėti apsaugoti organizmą nuo ligų. Be to, joje yra mažiau kofeino nei įprastoje kavoje, todėl tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori sumažinti suvartojamo kofeino kiekį.

Kavos be kofeino nauda yra didelė ir gali padėti spręsti įvairias problemas.

Jautrumas kofeinui yra tikra problema daugeliui kavos mėgėjų. Naudodami kavą be kofeino galite išvengti neigiamo šalutinio kofeino poveikio, įskaitant nemigą, nerimą, širdies plakimą, aukštą kraujospūdį ir nerimą.

Kofeinas gali sukelti įvairių sveikatos problemų – nuo nemigos iki širdies plakimo. Jei jaučiate bet kokį neigiamą šalutinį kofeino poveikį, perėjimas prie kavos be kofeino gali padėti ir kartu leisti mėgautis mėgstamu gėrimu.

Kofeino sukeltas nerimas yra dažnas kofeino vartojimo šalutinis poveikis. Kofeinas gali sukelti neramumą ir nervingumą, o žmonėms, kurie ir taip yra linkę į nerimą, gali sustiprinti simptomus.

Jei pastebėjote, kad geriant įprastą kavą jūsų nerimas sustiprėja, galite apsvarstyti galimybę pereiti prie kavos be kofeino.

Yra tam tikrų įrodymų, kad kava kai kuriems žmonėms gali turėti vidurius laisvinantį poveikį, tačiau tai vis dar tiriama. Galiausiai, kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas ir jūs geriausiai pažįstate save.

Yra tam tikrų galimų kavos be kofeino gėrimo trūkumų, įskaitant tai, kad joje gali būti tam tikrų cheminių medžiagų pėdsakų, o kofeino kiekis gali būti nevisiškai pašalintas. Tačiau šias problemas paprastai nusveria kavos be kofeino gėrimo privalumai, pavyzdžiui, tai, kad joje yra mažiau kalorijų ir ji vis tiek gali suteikti lengvą energijos pliūpsnį.

Nors kavoje be kofeino nėra tiek pat kofeino, kiek įprastoje kavoje, ji vis tiek gali būti naudinga. Kava be kofeino gali būti puikus būdas mėgautis kavos skoniu be su tuo susijusio drebėjimo ar nemigos. Be to, kava be kofeino gali suteikti nedidelį energijos antplūdį, todėl ji puikiai tinka tiems, kurie nori išvengti po kofeino vartojimo dažnai kylančio nuosmukio.

Kai kurios kavos be kofeino gaminamos su metilchloridu, kuris yra cheminė medžiaga, randama dažų valikliuose. Ši cheminė medžiaga gali turėti sunkų neurologinį poveikį žmonėms, o ilgalaikis jos poveikis gyvūnams gali sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimus.

Jei norite išvengti metilo chlorido, būtinai patikrinkite kavos be kofeino etiketes. Dažniausiai kava, ant kurios nenurodyta, kaip ji buvo be kofeino, greičiausiai buvo apdorota metilo chloridu.

Diskutuojama, ar kava be kofeino turi įtakos cholesterolio kiekiui žmonių organizme: vieni tyrimai rodo, kad ji gali turėti įtakos, kiti – kad įtakos neturi. Kol kas dar neaišku, bet jei nerimaujate dėl savo cholesterolio kiekio, geriausia pasikalbėti su gydytoju.

Patiko? Pasidalink

Botanikoje pateikiama kavos klasifikacija: arabika, robusta, liberika

Specialistai mano, kad žemės rutulyje yra virš tūkstančio įvairių rūšių kavos. Priklausomai nuo savybių kiekviena rūšis naudojama skirtingai. Didžiausia dalis iš visų kavos rūšių tenka vienos rūšies pupelėms — arabikos, arba arabiškajai kavai. Mūsų amžiuje pripažinta dar viena kavos rūšis. Tai robusta. Yra ir kitų rūšių, bet jos dėl įvairių priežasčių nepopuliarios (pavyzdžiui, liberiška — mažai derlinga, neturi komercinės paklausos).

Laukiniai robusta medžiai pirmą kartą aptikti Zaire (anksčiau Belgų Kongas) ir pradėti kultivuoti XX a. pradžioje. Medžiai auga nedidelėse aukštumose ir duoda derlių kas dveji treji metai, o ne kas penkeri kaip arabika. Robusta atsparus ligoms ir šalčiui. Šios kavos rūšies nereiklumas išpopuliarino ją tarp gamintojų. Ten, kur žūsta arabika, sodinamas robusta.

Madagaskare ir Gvinėjoje išauginta geriausia robusta rūšis. Šios rūšies pupelės trumpos, apvalios, kepinamos labai tamsėja. Pagaminta iš robusta kava yra aštri, kartaus skonio ir turi daug kofeino. Kava iš arabikos yra švelnesnė ir kvapesnė. Nesunku susigaudyti, kaip sudaromi mišiniai. Robustos pupelės kavai suteikia gražią spalvą ir stiprumo, o arabika — kvapą ir malonų subtilų skonį. Kad puokštė britų reikiamo skonio, dar pridedama kitų rūšių pupelių.

Botanikoje pateikiama tokia kavos klasifikacija: arabika, robustos, liberika. Komercinė klasifikacija: braziliška kava — tai arabika, išauginta Brazilijoje, ir milds — arabika iš bet kurios šalies, robustos.

Labiau paplitusi geografinė klasifikacija. Kava vadinama pagal vietovę, kur išauginta, arba pagal uostą, iš kurio išvežama. Tačiau toks pavadinimas nieko nereiškia, nes vienos provincijos skirtingų partijų kava gali skirtis. Be to, tos pačios rūšies kavą galima skirtingai kepinti ir malti. Šalių gamintojų ekspertų organizacijos stengiasi palaikyti nustatytą standartą, ir tai yra ekspertų bei degustatorių nuopelnas.

Trumpai susipažinsime su kavos rūšimis, pagamintomis įvairiose šalyse. Pasaulinei rinkai svarbiausia kavos tiekėja yra Brazilija. Penktadalį visų dirbamų šeimų šioje šalyje užima kavos plantacijos. Nė viena kita valstybė pagal pagaminamos kavos kiekį negali konkuruoti su Brazilija. Braziliška kava yra labai aukštos kokybės.

Tačiau pasakę vien „braziliška kava” — beveik nieko nepasakome. Šalyje labai įvairios sąlygos, taigi atitinkamai įvairūs ir kavos tipai. Visos vietinės rūšys — arabika, ir beveik visa kava apdorojama sausuoju būdu. Apie pusę visos braziliškos kavos rinkoje vadinama bendru pavadinimu santos (pagal uostą Santus, iš kurio kava išvežama į visas pasaulio šalis). Geriausia atmaina — burbon santos.

Brazilijos specialistai, metais sudarinėdami kavos pupelių mišinius, stabiliai išlaiko šios kavos savybes. Tarybų Sąjunga iš Brazilijos daugiausia importuoja santos gryną arba sumaišytą su kitomis kavos rūšimis. Taip pat daug Brazilijoje gaminama kavos minas ir parana rūšių (taip vadinasi šios šalies 2 valstijos): Yra ir kitų, mažiau populiarių braziliškos kavos rūšių. Pavyzdžiui, rūšis rio, pasižyminti grubiu aštrumu ir vaistiniu kvapu dėl dirvoje esančio jodo. Tokia puokštė ne visiems priimtina.

Patiko? Pasidalink

Turkiškas kavos ruošimo būdas su Džiazva

Paprastas ir efektyvus yra rytiečių būdas. Tam būtina džiazva (arba turka) — nedidelis kūgio formos puodukas su ilga rankena. Klasikinės džiazvos gaminamos iš vario arba yra iš vidaus alavuotos. Parduotuvėse galima įsigyti įvairių dydžių džiazvų, pagamintų iš įvairių medžiagų: aliuminio, melchioro ir kt. Nors visos džiazvos kūginės, jų formos skiriasi viena nuo kitos, o nuo formos ir dydžio priklauso kavos kokybė.

Išsirinkti džiazvą ne taip lengva, bet tiksliai galima tvirtinti – kuo didesnė džiazva, tuo blogiau. Geriau naudoti džiazvas su siauru kakleliu, skirtas ne daugiau kaip vienai dviem porcijoms. Patogios džiazvos su medine rankena, apsaugančia nuo karščio. Kartais džiazva parduodama kartu su specialiu podugniu, kuriame galima deginti sausą spiritą. Tai patogu kelionėje, žygyje, o kartais ir namie.

Rytietiškai gaminama kava turi būti smulkiai sumalta (pavyzdžiui, Turkijoje ji malama specialiais malūnėliais). džiazvą suberiamas cukrus ir kava, užpilama vandeniu ir lėtai šildoma ant lengvos ugnies. Daugelyje Rytų šalių džiazva paprastai statoma ant karštų pelenų arba įkaitinto smėlio.

Kai tik pakyla puta, džiazva tuoj pat nukeliama nuo ugnies. Reikia žiūrėti, kad virš kavos išliktų putų sluoksnis. Kava, lyg dangčiu pridengta puta, fermentuojasi džiazvos viduje. Puta užkemša siaurą indo kaklelį ir neleidžia išgaruoti kavos aromatui. Džiazva šildoma 2-3 kartus. Jeigu paskui džiazvą truputį stuktelėsite į stalo kraštą, puta pabals.

Plačiai praktikuojamas ir kitas būdas džiazvą įberiama cukraus, užpilama vandeniu ir kaitinama, kol užvirs. Čia cukrus ne vien dėl gėrimo saldumo: cukrus suminkština vandenį ir todėl iš kavos geriau ištraukiamos skoninės ir kvapiosios medžiagos. Džiazva su verdančiu vandeniu nukeliama nuo ugnies ir į ją suberiami kava; greitai maišoma šaukštu. Pakyla tiršta puta. Kai ji truputėlį nusės, indas vėl statomas ant labai silpnos ugnies. Kai tik puta truputi pakyla, džiazva nuo ugnies nukeliama. Kelis kartus pašildytas gėrimas gatavas.

Rytietiškai pagamintos kavos putoje yra daug kvapiųjų ir skoninių medžiagų, ir tokia kava labai vertinama žinovų. Arabijoje puta vadinama „kavos veidu”.

Kava tiekiama tiesiog džiazvoje: po truputi putų išdėliojama į puodukus, o paskui pripilama ir kavos. Tokia kava nefiltruojama ir ant stalo nededama nei cukraus, nei šaukštelių. Cukrus jau įdėtas, o maišant nuosėdos pakils nuo puoduko dugno. Priminsim aforizmą: „jei užmirši įdėti cukraus, jis kavai suteiks nemalonų skonį”.

Džiazvoje paruošta kava be kofeino yra stipri, aitri ir kvapi. Tai, turbūt, vienas geriausių būdų, bet ne tiems, kurie tingi truputį paplušėti prie viryklės arba nemėgsta kavos tirščių. Ne nelaimė. Kavą be tirščių lengva ir patogu pasigaminti kavinuke su filtru arba kavavirėje.

Patiko? Pasidalink

Batai ir internetinis apsipirkimas

Bene kiekvienos moters batų kolekcija yra pakankamai didelė. Be to, nemaža dalis moterų pripažįsta, kad jos jaučia tikrų tikriausią silpnybę moteriškai avalynei, o tai reiškia, kad batų paieškos tokiu atveju būna atliekamos pakankamai dažnai. Kaip bebūtų, kalbant apie avalynės pasirinkimą ir jos įsigijimą, taip pat visuomet turėtų būti kalbama ir apie konkrečius batų įsigijimo būdus. Nors nemenkai daliai pirkėjų atrodo, kad batai turėtų būti perkami tik fizinėse parduotuvėse, vis dėlto toks požiūris pamažu keičiasi ir internetinės parduotuvės sulaukia vis didesnio pirkėjų dėmesio. Trumpiau tariant, nepaisant to, kad batai tokiu atveju iš anksto negali būti pasimatuoti, yra sukuriamos labai puikios sąlygos pirkėjui netikusią avalynę grąžinti – nesusiduriant su jokiais papildomais sunkumais. Juolab, kad prieš perkant vieną ar kitą jums patikusią batų porą, jūs iš anksto gerai žinote, kokį dydį pasirenkate – ne tik šalia kiekvienų parduodamų batų yra pateikiami dydžiai, tačiau taip pat yra suteikiama galimybė peržiūrėti avalynės dydžių lenteles, tokiu būdu daug lengviau priimant teisingą sprendimą.

Bet kuriuo atveju, internetinis avalynės įsigijimo procesas pasižymi daugybe akivaizdžių privalumų, todėl visiškai nestebina, kad el. prekyba populiarėja nesustabdomais tempais. Taigi, jei jūs bent kartą nuspręsite išbandyti internetines parduotuves, kuriose yra prekiaujama moteriškais batais, akimirksniu pastebėsite, kokia didele skirtingų batų modelių įvairove pasižymi tokie šiuolaikiški sprendimai. Internetinės parduotuvės savo potencialiems pirkėjams gali pasiūlyti gerokai daugiau prekių nei fizinės parduotuvės, nes jų neapriboja fizinės vietos trūkumas. Be to, el. parduotuvės įprastai patiria ir mažesnius savo veiklos vykdymo kaštus, o tai reiškia, kad tai tiesiogiai atsispindi ir kainoje – pirkėjai internetu neretai jiems aktualias prekes įsigyja kur kas žemesnėmis kainomis, tokiu būdu sutaupydami.

Kaip bebūtų, moteriški batai visuomet turėtų būti pasirenkami atsižvelgiant ne tik į šiuolaikines mados tendencijas, tačiau taip pat ir į jūsų individualų skonį. Tai leistų būti visiškai tikromis, kad avėdamos įsigytus naujus batus jūs atrodytumėte labai stilingai ir jaustumėtės pasitikinčios savimi.

Patiko? Pasidalink

Jei vienas kanalizacijos tinklas surenka visų rūšių vandenys

Jei vienas kanalizacijos tinklas surenka visų rūšių (buitinius-ūkinius, gamybinius ir lietaus) vandenys arba buitinius-ūkinius ir lietaus vandenis, tai toks kanalizacijos tinklas vadinamas mišriosios kanalizacijos sistemos tinklu.

Kai yra atskiras kanalizacijos tinklas buitiniams-ūkiniams ir pramoniniams vandenims ir specialus atskiras tinklas lietaus vandeniui, tai tokia sistema vadinama atskirtąja kanalizacijos sistema. Atskirtoji sistema dar būna visiškai atskirtoji ir iš dalies atskirtoji.

Visiškai atskirtąja sistema vadinama tokia sistema, kur įrengiami kanalų tinklai buitiniams-ūkiniams, gamybiniams ir lietaus vandenims surinkti ir išleisti.

Jei kanalizacijos tinklas įrengtas tiktai buitiniams-ūkiniams ir pramoniniams vandenims, o lietaus vanduo nėra kanalizuojamas, tai tokia sistema vadinama iš dalies atskirtąja sistema.

Pusiau atskirtojoje kanalizacijos sistemoje, kaip ir visiškai atskirtojoje, įrengiami atskiri kanalizacijos tinklai buitiniams-ūkiniams ir lietaus vandenims. Praeinant kanalams netoli atvirųjų vandenų, dviejų kanalų kolektorių persikirtimo vietoje įrengiamos specialios kameros-slenksčiai, per kurias didesnių metu lietaus vandenys išleidžiami tiesiog į upę arba ežerą.

Tuo tarpu pirmieji, labiausiai užteršti, lietaus vandenys ir vandens kiekiai, silpnai lyjant, patenka į buitinio-ūkinio vandens kanalizacijos tinklo kolektorių ir nuvedami kanalizacinio vandens valymo įrenginius.

Kanalizacijos tinklas, surenkąs tik buitinį-ūkinį vandenį, vadinamas ūkinio vandens kanalizacijos tinklu, o surenkąs lietaus vandenį —lietaus vandens, arba tiesiog lietaus kanalizacijos, tinklu. Kanalizacijos tinklas, skirtas vien gamybiniams vandenims surinkti, vadinamas gamybinio, arba pramoninio, vandens kanalizacijos tinklu.

Kanalizacijos sistemą įvertinimas ir parinkimas Mišriosios, atskirtosios ir pusiau atskirtosios sistemos lyginamos pagal jų sanitarines ir ekonomines charakteristikas.

Tinkamiausia sanitariniu požiūriu yra mišrioji sistema, jei visi kanalizaciniai vandenys praleidžiami pro valymo įrenginius.

Pusiau atskirtoji sistema blogesnė, lyginant su mišriąja sistema, nes čia tam tikra užteršto lietaus vandens dalis per slenksčius išeina neišvalyta į atviruosius vandenis.

Atskirtoji sistema, lyginant su mišriąja ir pusiau atskirtąja. turi daugiau neigiamų ypatybių, nes visi lietaus vandenys čia dažniausiai išleidžiami į atviruosius vandenis nevalyti.

Mišriajai sistemai reikia didelių skersmenų kanalų; jie klojami mažesniais nuolydžiais ir nelietingu metu ne visiškai užpildomi, nes tekančio jais ūkinio vandens yra žymiai mažiau negu lietaus vandens. Todėl mišriosios sistemos kanaluose, nesant lietaus, būna maži vandens tekėjimo greičiai; kanaluose susidaro nuosėdos, organinės medžiagos pradeda pūti. Praleidžiant pro valymo įrenginius didelę masę mišraus vandens (ūkinio ir lietaus), tokiems įrenginiams pastatyti ir jiems eksploatuoti reikia didelių išlaidų. Netolygus ir, priklausomai nuo lietaus intensyvumo, kartais labai žymus mišraus vandens pritekėjimas į nuotekų valymo įrenginius apsunkina jų eksploataciją.

Patiko? Pasidalink

Kartais iškyla būtinybė greitai išsivirti kavos

Kava su erškėtuogėmis. Skanu vitaminizuotą kavos gėrimą galima pagaminti su išdžiovintomis erškėtuogėmis. Jos kruopščiai išplaunamos karštu vandeniu, sudedamos termosą ir užpilamos verdančiu vandeniu. Proporcija maždaug tokia: pusė stiklinės uogų, 0,5 l vandens. Termose užpilas išlaikomas apie 12 valandų. Toliau šis užpilas vartojamas vietoj vandens verdant kavą įprastu būdu. Užpilo koncentraciją galima sumažinti atskiedžiant jį verdančiu vandeniu.

Kavamedžiai dera tik kas ketveri penkeri metai

Kartais iškyla būtinybė greitai (pavyzdžiui, žygyje) išsivirti kavos. Šiuo atveju labai patogu vartoti kavos esenciją arba sirupa. Jie išgelbsti jus nuo papildomų rūpesčių. Be to, jų dedama įvairius kulinarijos ir konditerijos gaminius.

Kavos esencija. į nedidelį puodą suberiama 500 g miltinio cukraus ir užkaičiama ant ugnies. Nuolat maišoma, kol pasidaro šviesiai rudas. Paskui jis ištirpinamas 2 l vandens ir verdamas, kol pasidaro tirštas sirupas. Ruošiama juoda koncentruota kava. Proporcija maždaug tokia: 250 g maltos kavos, 2 l vandens. Kava sumaišoma su sirupu ir ši esencija išpilstoma į gerai išplautus butelius; uždaroma hermetiškai.

Kava žmogui žinoma nuo neatmenamų laikų

Kitas būdas. 1l verdančio vandens 15 min. verdama 150 g maltos kavos. Nukaitus nuo ugnies, suberiama 400 g miltinio cukraus, kruopščiai išmaišoma, perkošiama ir išpilstoma butelius.

Esencija išsilaiko gana ilgai. Kavos gėrimui paruošti pakanka 1-2 šaukštelių esencijos, išmaišytos puoduke karšto vandens arba pieno.

Šaltas kavos užpilas. Kavos malinys užpilamas šaltu virintu vandeniu ir laikomas vieną parą. Proporcija: 100 g maltos kavos stiklinei vandens. Paskui užpilas iškošiamas ir laikomas sandariai uždarytame inde.

Brazilijoje kava auginama 17 iš 21 valstijos, bet tik 4 valstijoms tenka 98%

Kavos gėrimui paruošti užpilo pilama verdantį vandenį. Jo pilama pagal skonį, bet žiūrėkite, kad kavos koncentracija neviršytų rekomenduojamų normų.

Kavos sirupas. Sirupui paruošti imama 200 g maltos kavos ir 750 g cukraus. Iš maltos kavos pagaminama labai stipri kava — truputį daugiau kaip pusė litro. Truputyje vandens ištirpinamas cukrus, tas sirupas supilamas kavą ir vėl užkaičiama ant ugnies. Ar sirupas geras, galima patikrinti jo lašą įlašinus į šalto vandens stiklinę. Jei lašas, krisdamas vandenį, neišsileidžia, sirupas gatavas. Tirpalas atšaldomas ir išpilstomas butelius. Kavos sirupą malonu gerti su šaltu vandeniu, kai karšta.

Kava ir arbata skirtingai veikia odą

Po pietų malonu išgerti puoduką karštos kavos, o karštą saulėtą dieną, kai kankina troškulys, labai malonūs šalti kavos gėrimai. Jiems paruošti paprastai reikia mažai laiko, ypač jei turime pagamintos kavos esencijos arba tirpiosios kavos.

Patiko? Pasidalink

Kavoje yra daugiau kaip trisdešimties pavadinimų organinių rūgščių

Apie darbus šioje srityje buvo rašyta žurnale „Chemija ir gyvenimas”. Aukšta kepinimo temperatūra neveikia kofeino kiekio. Jis visas išlieka, o kepinant mažėja kavos pupelių masė, todėl kofeino procentinė išraiška didėja. Trigonelinas kepinant suyra. Šio proceso metu susidaro didelis kiekis nikotininės rūgšties. Šį sudėtinga organinė medžiaga yra vienas iš B grupės vitaminų. Jie yra labai svarbūs biocheminiams procesams vykstantiems gyvame organizme ir apsaugo nuo sunkių podagros tipo ligų. Seniai pastebėta, kad kai kuriuose Pietų Amerikos rajonuose žmonės nuolat kenčia badą, tačiau podagra praktiškai neserga. Šių keistenybių paslaptis, pasirodo, yra ta, kad kavos pupelėse yra nikotininės rūgšties. Juk kava — nacionalinis Lotynų Amerikos gyventojų gėrimas ir jos geriama daug.

Kavoje yra daugiau kaip trisdešimties pavadinimų organinių rūgščių (tarp jų obuolių, citrinų, acto ir kavos). Vienos iš jų — chlorogeninės — dideliais kiekiais randama tik kavos pupelėse. Priklausomai nuo rūšies jos kiekis svyruoja nuo 4 iki 8%. Kitų augalų vaisiuose ir lapuose jos yra labai mažai. Kepinant chlorogeninė rūgštis skyla, ir sudaro kitus organinius produktus, suteikiančius kavai būdingą, truputį burną sutraukiantį prieskonį. Kavoje esančios įvairios rūgštys teigiamai veikia skrandžio veiklą ir gerina virškinimą.

Būdingos kavai ir kitos sudėtingos medžiagos — taninai. Kavai jie suteikia kartumo. Pienas ir grietinėlė suriša taninus ir kava iš dalies netenka kartumo. Pabrėšime, kad, gaminant kavą, praktiškai visas kofeinas pereina gėrimą.

Užbaigdami trumpą ekskursą chemijos sritį, turime pasakyti, kad sudėtingi cheminiai procesai, vykstantys kavos pupelėse, ištirti toli gražu ne visi. Dar neatskleistas atskirų sudedamųjų, juo labiau viso medžiagų komplekso, vaidmuo.

Vienas iš Kozmos Prutkovo aforizmų byloja: „Ir išmintingas Volteras abejojo kavos nuodingumu!”. Tai išplaukia iš Voltero žodžių: jei kava — nuodas, tai išimtinai lėtai veikiantis, nes aš nuo jos jau mirštu daugiau kaip pusė amžiaus”.

Ar kenkia kava žmogaus organizmui?

Atrodytų, keistas klausimas. Prisiminkime, kad kava nuo seniausių laikų vartojama kaip gydomoji priemonė. Dar iki 1000ųjų mūsų amžiaus metų arabų gydytojas ir alchemikas Razes savo kūriniuose aprašė gėrimo „binčum”, t.y. kavos, gydomąsias savybes. Rytuose buvo manoma, kad kava pagreitina mintį, džiugina širdį, padeda nuo akių ligų, yra puiki priemonė nuo podagros, vandenės ir skorbuto. Kava arabiškai reiškia „būti stipriu”, „aktyviu”.

Italų botanikas ir gydytojas Prosperas d ‘Alpino, 1592 m. Venecijos pasiuntinybę lydėjęs Egiptą, savo traktate apie kavą primygtinai ją rekomendavo kaip pirmarūšę gydomąją priemonę. Taip pat žinome, kad 1665 m. vienas iš dvaro gydytojų rusų carui Aleksejui Michailovičiu išrašė tokį receptą: „Pagaminta kava, žinoma persams bei turkams ir įprasta po pietų… nuostabus vaistas nuo nuovargio, slogos ir galvos skausmo”.

Žinomas XVIII a. švedų gamtotyrininkas ir gamtininkas Karlas Linėjus viename iš savo veikalų taip apibūdino kavą: „Šis gėrimas stiprina galvą, gerina virškinimą, valo užterštą žarnyną, šildo pilvą”.

Patiko? Pasidalink

Prekyba Onesie kombinezonais Lietuvoje – viena iš labiausiai dėmesio vertų investicijų

Prekyba Onesie kombinezonais Lietuvoje – viena iš labiausiai dėmesio vertų investicijų

Vis daugiau žmonių šiomis dienomis mąsto apie savo verslą, kas yra puikiai suprantama – kiekvienas norėtų būti ne pavaldiniu, o vadovu. Jei taip pat svajojate apie tai, galite pamiršti kančias ieškant rinkos, kurioje galėtumėte sukurti pelningą platformą – geresnės idėjos už investicijas į prekybą Onesie kombinezonais Lietuvoje nerasite.

Maža konkurencija. Vienas iš esminių investicijų į šią sritį Lietuvoje privalumų yra tai, jog konkurencija yra ypač maža. Lietuvoje Onesie kombinezonų platinimu užsiimančių įmonių tikrai nėra daug, o net ir tai darydamos jos Onesie kombinezonus platina pakankamai nedideliais kiekis. Tad turėdami pakankamai didelį įstatinį kapitalą bei sugebėdami jį tinkamai realizuoti, faktas, jog sugebėtumėte tapti šios rinkos Lietuvoje lyderiu, kas automatiškai garantuotų išties pakankamai dideles pajamas.

Tad turint laiko, noro ir lėšų laukti tikrai nereikėtų, kadangi matant tai, kokiais tempais pasaulyje populiarėja Onesie kombinezonai, tikrai realu, jog ši rinka Lietuvoje bus gerokai labiau užimta jau po pakankamai nedidelio laikotarpio.

Onesie kombinezonas – vis geidžiamesnė prekė Dar vienu labai dideliu privalumu investicijoms į šią sritį galime pavadinti faktą, jog Onesie kombinezonai išsiskiria išties labai didele paklausa, kuri ir toliau tendencingai kyla. Taip, galbūt Lietuvos rinkoje kol kas tai nėra ypač akivaizdu, bet pažvelgus į situaciją vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos valstybėse suprasite tikrąsias Onesie tipo kombinezonų perspektyvas, kadangi jie šiuose regionuose žmonių yra ypač mėgiami.

Ir tai yra puikia suprantama, kadangi šie kombinezonai demonstruoja išties puikų kainos ir kokybės santykį. Bet tai yra tik smulkmenos, palyginus su esminiu Onesie kombinezonų privalumu – ypač dideliu asortimentu. Onesie kombinezonų rūšių kiekį suskaičiuoti būtų išties sunku, kadangi jie yra nuolatos kuriami bei atnaujinami. Tad šiomis dienomis tarp galybės Onesie kombinezonų rūšių sau patinkančius ir tinkančius galės rasti ne tik suaugusieji, bet ir jų atžalos, kuriems pakankamai neseniai buvo išleistos bent kelios Onesie kombinezonų modelių serijos, išsiskiriančiais dizainais, kurie taps geriausia įmanoma dovana praktiškai bet kuriam vaikui.

Patiko? Pasidalink

Kiekvienas iš mūsų kasdien susiduriame su nauja informacija ir jos gausa

Kiekvienas iš mūsų kasdien susiduriame su nauja informacija ir jos gausa: knygos, laikraščiai, interneto svetainės, televizija, kino filmai, reklaminės brošiūros ir kt. Tiek senovėje, tiek mūsų laikais, jau turėdami įvairiausias daugiafunkcines informacines technologijas, žmonės dalinasi savo sukauptomis žiniomis ir informacija, stengiasi jos gauti kuo daugiau ir kuo įvairesnės.

Taip pat jie siekia pažinti kitų šalių kultūrą bei tradicijas, taip stengdamiesi praturtinti savo kraštą ne tik savo šalies gyventojų kūryba, bet ir kitų valstybių kultūriniu paveldu bei išmintimi. Tai buvo siekiama nuo senų laikų per įvairių knygų, istorinių dokumentų, raštų ir architektūrinių paminklų aprašymų vertimus. Atsiradus vaizdo ir garso įrašymo galimybėms, informacijos keitimasis tapo dar aktualesnis ir intensyvesnis.

Turbūt nė neverta kalbėti, kad didelei auditorijai pateikiamų vaizdo ir garso įrašų vertimas privalo būti beatodairiškai teisingas ir kokybiškas. Tad dažniausiai toks darbas yra patikimas profesionalias paslaugas teikiantiems vertimų biurams ar kvalifikuotiems patyrusiems vertėjams, kurie gautą įrašą pirmiausia transkribuoja originalo kalba, o vėliau perrašytą tekstą išverčia į pageidaujamą kalbą ar kelias kalbas.

Atsiradus minėtiesiems įrašams iškilo klausimas – kaip turėtų būti pateiktas jų vertimas: ar įgarsintas tos šalies, kuriai jis bus pateiktas, kalba, ar pateikiamas subtitrais? Teksto dubliavimas tokiu atveju pakeistų originalo kalbą įgarsintu vertimu. Jei būtų pasirinktas subtitrų variantas, būtų girdima originali kalba, o vertimas pateikiamas paraleliai raštu. Tiek vienas, tiek kitas variantai turi ir savų pliusų, ir minusų.

Subtitrai. Šiuo atveju, pateikiamas vertimas reikiama šnekta, bet kartu girdima ir originalo kalba. Tai nėra labai blogai. Jei žmogus mokosi kažkokios kalbos, girdėti originalią kalbą ir matyti vertimą yra netgi labai pravartu, taip galima patobulinti savo užsienio kalbos žinias. Be to, net ir visiškai nesuprantant originalios kalbos, galima jausti šnekančiųjų nuotaiką, emocijas, pašalinius, kūrinį pagyvinančius, garsus ir kt., ko įgarsinantieji gali ir nesugebėti ar negalėti perteikti.

Kitas subtitruotos vaizdo medžiagos pliusas yra tas, kad nespėtą perskaityti tekstą galima sustabdyti bei perskaityti ir taip nieko, net menkiausios detalės nepraleisti. Be to, tai pigesnis vaizdo įrašo perteikimo kita kalba variantas, palyginus su įgarsinimu. Tačiau tai turi ir minusų. Jei vaizdo įraše kalba yra ilga ir greita, o žiūrima ne per kompiuterį, bet kino salėje ar per televiziją, stebėtojas gali tiesiog nespėti perskaityti vertimo ir kažko nesuprasti.

Dar vienu minusu galima būtų įvardinti apšvietimą, ekrano ryškumą. Jei vaizdas šviesus, o teksto vertimas pateikiamas šviesios spalvos raidėmis, gali būti sunku ar išvis neįmanoma jį įžiūrėti ir perskaityti. Analogiškai būtų ir su tamsiame fone juodomis raidėmis pateiktu vertimu. Be to, žiūrint filmą ar kitą vaizdo medžiagą, turinčią subtitrus, reikia sutelkti visą dėmesį į ekraną ir susikaupti skaitant, todėl varginamos akys.

Patiko? Pasidalink